Film Movies Pelicula Podcast

Film Movies Pelicula Podcast

Christian & John. Vi är inte nöjda med Topp 250 listan hos IMDb, många filmer har en plats på den listan som den inte förtjänar. Det ska vi ändra på. En produktion från Happy Baboon Media

Episodes

January 16, 2026 28 mins

Vi summerar året som har gått och tar fram varsin topp 5 över dom bästa filmerna under 2025. Lite skilda åsikter kring platserna har vi men väldigt överens om första platsen. 

Johns topp 5.

1. One Battle After Another

2. Train Dreams

3. Zootropolis 2

4. Avengers - Thunderbolts

5. F1

Christians Topp 5

1. One Battle After Another

2. F1

3. Weapons

4. Ballerina

5. Train Dreams

Mark as Played

God kväll och varmt välkomna till ett nytt avsnitt.

Idag pratar vi om ännu en George Lucas film nämligen Willow från 1988 där man testar ny teknik för tiden som kanske inte håller så väl idag, men filmen är en härlig sagofantasy. 

Sen ska vi ta tag i första Kingsman filmen med Colin Firth, Taron Eggerton och Michael Caine, och sicken actionrökare detta är. 

På fredag pratar vi om våra topp 5 filmer under 2025. 

Mark as Played

Star Wars förändrade inte bara filmhistorien – utan också leksaksindustrin. I det här avsnittet pratar vi om hur George Lucas till en början hade svårt att sälja rättigheterna till Star Wars-leksakerna, och hur just de rättigheterna senare skulle visa sig vara värda ofattbara summor. Från tomma butikshyllor till ett globalt samlarfenomen – historien om plastfigurerna som byggde ett imperium.

Mark as Played

God fortsättning och varmt välkomna till avsnitt 156. Idag dyker vi djupt ner i två filmer som på helt olika sätt har definierat sina genrer: sci-fi-mästerverket Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back och den högvarviga actionrullen Gone in 60 Seconds.

  • Star Wars: The Empire Strikes Back (1980): Vi analyserar varför många anser att detta är den bästa Star Wars-filmen någonsin. Från den episka striden på Hoth till filmh...

Mark as Played

Välkomna till bonusavsnittet om filmen Hobbit, i detta avsnitt pratar vi mest om skillnaden mellan boken och filmen. Vad ändrade man, vad la man till i filmerna, vilka karaktärer är med i filmen men inte i boken.

Peter Jacksons beslut att göra 3 filmer av 300 sidor bok kanske inte var hans bästa ide, eller så är det precis det de var? 

Mark as Played

I detta avsnitt av Film Movies Pelicula Podcast bjuder vi på en djupgående och underhållande filmrecension i podcast-form där vi kombinerar fantasy och deckare. Vi pratar om The Hobbit: En Oväntad Resa, Peter Jacksons filmatisering av J.R.R. Tolkiens klassiska äventyr, och diskuterar Bilbo Bagger, rollbesättning, berättartempo och hur filmen står sig i dag.

Därefter tar vi oss an Knives Out: Wake Up Dead Man, den senaste delen i de...

Mark as Played
December 26, 2025 37 mins

Så här i juletider så släpper vi ett bonusavsnitt med två Disneyfilmer, först ut så har vi sett Zootropolis 2 där vi får följa kaninen Judy och räven Nick igen som nu blivit kompanjoner. 

Sen har vi också sett Encanto igen.

Hoppas ni haft en bra jul och en trevlig ledighet. 

Till nästa avsnitt så ser vi senaste Knives Out och den första Hobbitfilmen. 

Mark as Played
December 23, 2025 58 mins

Dagen före dopparedagen och vi bjuder på två riktiga klassiker. 

Vi har sett trailern för Nolans kommande film Odessey och är inte helt övertygad förutom John som är nöjd med att se Nolans kamerteknik. 

Die Hard med Bruce Willis och Alan Rickman är först ut, en film som gjort extremt mycket för actionfilmsgenre och sen tar vi tag i Gremlins, ett typiskt julfilmsavsnitt. 

Vi släpper ett extra avsnitt den 26 Dec och efter det ser vi ...

Mark as Played

Varmt välkomna till avsnitt 151 av podden med Christian och John. Idag har John har valt att vi ska se Death of a Unicorn med Paul Rudd och Jenna Ortega, Christian var väl inte så jättenöjd med det men vad bra det blev tillslut. Sen har vi sett Indiana Jones 2 - Temple of Doom också, den var sämre än vad man minns den men det är ändå Indiana Jones. 

Till nästa vecka ser vi Die Hard och Gremlins. 

Mark as Played
December 10, 2025 46 mins

Vi blev någon dag sen med avsnittet men det viktigaste är att det blir ett avsnitt som en vis man sa en gång.

Vi har varit hos Netflix och sett filmen Train Dreams som knappt har några tåg i filmen men många drömmar.

Och vi har sett Prey som utspelas bland spjut och pilbågar, och sen är ROvdjuret med också.

Robotar ska börja med Stand Up och vad är det egentligen Ross vi...

Mark as Played

Vi börjar närma oss 250 på vår lista men vi är inte klara där, vi fortsätter putsa på Imdbs 250 lista för att göra den så komplett som möjligt. Idag kollar vi in oscarsvinnaren Everything Everywhere All At Once och 90 tals klassikern Handen som gungar vaggan. John har varit på bio och sett Zootropolis 2 och Christian har sett Family Plan. 

Nästa vecka kollar vi in Prey ( Disney plus ) och Train Dreams ( Netflix )

Mark as Played

I veckans avsnitt av Film Movies Pelicula Podcast djupdyker vi i Paul Thomas Andersons hyllade film One Battle After Another med Leonardo DiCaprio, Sean Penn och Benicio Del Toro i absoluta toppform — en actionfylld, politiskt laddad och emotionellt gripande film som många redan hyllar som en framtida klassiker. Vi diskuterar handlingen, filmens teman, DiCaprios prestationer och vad som gör detta drama till ett måste för alla filmä...

Mark as Played

Vi börjar med en stackare som fått sitt arbete i 18 år raderat, extremt dålig dag på jobbet tack vare IT Roger. Sen ska vi prata film, 2001 kom första Harry Potter filmen och den diskuterar vi idag, Christian älskar den medans John tycker det är jobbigt med hokus pokus och barn plus att det blir kass när dom pratar svenska. Vi pratar om Mcdonals kundtjänst, älgen Emil som nu är i Tjeckien och Del Torors verison av Frankenstein som ...

Mark as Played
November 10, 2025 67 mins

Vi ska äntligen ta tag i Spielbergs 80-tals film The Goonies, nostalgin är fullständig i studion, filmen som fick Christian att älska film och John att älska BMX. Vi har ett nytt segment i podden där vi kollar upp några annorlunda nyheter som hänt under det senaste veckorna. Andra filmen för dagen är Netflixs krigsdramat A House of Dynamite, en film som ger blandade känslor. 

John pratar också om lösflygandegräs. 

Mark as Played
November 3, 2025 62 mins

I detta avsnitt pratar vi om David Finchers tidlösa mästerverk, The Social Network, och Ron Howards gripande dramathriller, Eden (2024) med Jude Law, Vanessa Kirby, Ana De Armas, Sydney Sweeney & Daniel Bruhl.

Egentligen skulle vi pratat om Goonies men John hade blandat ihop filmerna så det blev Social Network denna vecka istället.

Så i nästa vecka kör vi Goonies istället och Frankenstein som kommer på Netflix 8e november. 

Tre...

Mark as Played

Vi fick en ett väldigt fint PM på vår Instagram från en lyssnare som tyckte vi skulle se filmen om Jackie Robinson, den första afroamerikanska basebollspelaren i MLB, så det gjorde vi. Sen så här i Halloween tider så passade vi på att se Beetlejuice 2 som inte var någon direkt succé i våra ögon. 

Till nästa vecka ser vi klassikern Goonies och filmen Eden. 

Mark as Played

Mazarinerna är tillbaka i studion och det gör att vi måste se över vår gubbighet, kanske inte så mycket mazarinerna fel utan att John väljer att köpa Vichyvatten. I film väg ska vi prata om två verklighetsbaserade filmer, först ut The Lost Bus som finns på Apple plus om den stora branden i Kalifornien 2018 och hur en skolbuss chaufför ska rädda 22 barn från branden. 

Sen har vi också The Boy Who Harnessed the Wind ( Netflix ) som h...

Mark as Played

Vi gör något så ovanligt som att börja prata om fotboll idag, John har koll men ändå inte men han försöker iaf ha koll. Så vi gör det som vi är i studion för att göra nämligen prata om film. Bumblebee, Tucker and Dale VS Evil och The Other Guys fick sin placering på listan idag. John har även tips på vad du ska tänka på om du ska köpa sommarstuga, vi avslutar med att hylla Nic Cage eftersom Christian har sett dokumentären om Charli...

Mark as Played

Nu så äntligen så har vi plockat upp första Indiana Jones filmen Raiders of the Last Ark och vilken underbar filmmatine Lucas och Speilberg skapade. Harrison Ford är magisk, Karen Allen är magisk, John Rhys Davies är magisk, filmskurkarna är läskiga och töntiga. En hög placerings såklart på listan hos Letterboxd

Mark as Played

John har på outgrundliga anledningar antagit sig själv som ansvarig för poddens fika. Ingen klagar väl för idag bjuds det på Zingo Zero och Eldorados sockerkaka. Vi delar kakan rätt av. 

Vi har sett October Sky (1999) med Jake Gyllenhaal, Chris Cooper & Laura Dern en fin sann historia om Homer som går sin egen väg och lyckas få ett jobb hos NASA. 

Vi har också sett Fantastic Four och är inte helt överens om filmens brister, sid...

Mark as Played

Popular Podcasts

    I’m Jay Shetty host of On Purpose the worlds #1 Mental Health podcast and I’m so grateful you found us. I started this podcast 5 years ago to invite you into conversations and workshops that are designed to help make you happier, healthier and more healed. I believe that when you (yes you) feel seen, heard and understood you’re able to deal with relationship struggles, work challenges and life’s ups and downs with more ease and grace. I interview experts, celebrities, thought leaders and athletes so that we can grow our mindset, build better habits and uncover a side of them we’ve never seen before. New episodes every Monday and Friday. Your support means the world to me and I don’t take it for granted — click the follow button and leave a review to help us spread the love with On Purpose. I can’t wait for you to listen to your first or 500th episode!

    Stuff You Should Know

    If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks, then look no further. Josh and Chuck have you covered.

    The Joe Rogan Experience

    The official podcast of comedian Joe Rogan.

    The Breakfast Club

    The World's Most Dangerous Morning Show, The Breakfast Club, With DJ Envy, Jess Hilarious, And Charlamagne Tha God!

    SmartLess

    "SmartLess" with Jason Bateman, Sean Hayes, & Will Arnett is a podcast that connects and unites people from all walks of life to learn about shared experiences through thoughtful dialogue and organic hilarity. A nice surprise: in each episode of SmartLess, one of the hosts reveals his mystery guest to the other two. What ensues is a genuinely improvised and authentic conversation filled with laughter and newfound knowledge to feed the SmartLess mind. Subscribe to SiriusXM Podcasts+ to listen to new episodes of SmartLess ad-free and a whole week early. Start a free trial now on Apple Podcasts or by visiting siriusxm.com/podcastsplus.

Advertise With Us
Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

Connect

© 2026 iHeartMedia, Inc.